Çölyak Hastalığı İlaçları

Çölyak hastalığı nasıl tanımlanır? Belirtileri nelerdir? Bu hastalıkta uygun tedavi yöntemi nedir? Yazıda hastalığın belirtileri, ilaç kullanımı ve tedavisi hakkında detaylı olarak bilgi verilecektir.

Çölyak Hastalığı Nedir?

Tahılların içerisinde yüksek miktarda Gluten adı verilen protein bulunmaktadır. Vücuda bu tahılgilleri alım sırasında proteinin, ince bağırsak tarafından kabul edilmemesi ve emiliminin gerçekleşmemesi sonucu ortaya çıkar. Bağırsak sistemi içerisinde yer alan villus isimli kıvrımlar, yapısal olarak zarar gördüğü için işlevini yerine getiremez. Bu nedenle incelen bağırsak çapı nedeniyle gerekli glutenler vücuda alınmadan atılır. Bağışıklık sistemi, kendisine zarar vereceği maddelere karşı kendini savunmaya alır ve tepki gösterir. Çölyak hastalığı olan kişiler de aynı şekilde bu proteinler, zararlı madde olarak algılanır ve vücuda alınmaz. Bunun sonucunda kişilerde alerjik reaksiyon belirtileri ortaya çıkar.

Çölyak Hastalığı Belirtileri

Çölyak hastalığı belirtileri oldukça fazladır. Bunun en temel sebebi ise sindirim sisteminde gerekli emilimin sağlanamaması sonucu yetersiz beslenme. Alması gereken besinlerden mahrum kalan vücut mekanizması bunu belli şekillerde ortaya çıkarır.  Bu belirtiler:

  • Bağırsak mekanizması bozulduğu için karın kısmının ön bölümünde şişlikler ortaya çıkar.
  • Tahrip sonucu mide ülseri belirtileri görülür.
  • Yeterli besin takviyesi yapılamadığı için demir eksikliği ve sonucunda kansızlık problemi oluşur.
  • Osteoporoz (kemik erimesi) ile karşı karşıya kalınabilir.
  • Gelişim yavaşlığı. Çocukların beyin ve diğer bölgelerin gelişmesinde yavaşlama ve gerileme görüleblir.
  • Gerekli enerjinin alınamaması sonucu yaşanan gerginlik hissi. Keyifsiz ve huzursuz olma.
  • İshal

Görüldüğü gibi bir çok hastalıkta görülen belirtiler bu hastalıkta da mevcut. Bundan kaynaklı olarak hastalık ilk başta tespit edilemiyor ve bulunması uzun zaman alabiliyor.

Hastalığın Tedavi Yolları

Hastalık tespitinde bağırsak içerisindeki antikorların incelemesi yapılıyor. Analiz sonucu kesin tanı konuluyor. Çölyak hastalığı tedavisi, öncelikli olarak sorunun neyden kaynaklı olduğunu tespit edip ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Aynı zamanda hastalığın vücutta yaptığı tahribatı düzeltmek ve vücudun işlevsel olarak çalışabilmesi diğer amaçları arasında. Hastalığın tedavisi için henüz somut bilgiler ortaya konulmamış, kesin bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Çölyak hastalığı belirtileri ile tekrar karşılaşmamak için yapılması gereken garanti yöntem ise gluten içermeyen ürünlerle beslenmek. Bu şekilde oluşacak alerjik reaksiyonların da önüne geçilmiş olacaktır. Bu hastalık kronik ve ömür boyu aynı şekilde seyredeceği için beslenme yönteminizi değiştirerek, bunu yaşam felsefesi haline getirmeniz yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

Çölyak diyeti, uzmanların önleyici tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Belirli bir ilaç tedavisi olmadığı için vücut tepki vermeden önleyebilmek asıl amaç oluyor. Bu diyet sayesinde daha sağlıklı beslenip, vücuda zararı olan intolerans gösterilen maddelerin bağırsaklarla temasını da engellemiş olacaksınız. Bu şekilde hastalık sonucu zayıflayan vücut, zamanla kilo almaya ve normalleşmeye başlıyor. Bu şekilde eski yaşam kalitenize ulaşabileceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı