Endokrin Hastalıkları

Vücut için önemli bir sistem olan endokrin sistemi iç salgı bezlerinden meydana gelir. İç salgı bezleri ise hormon sentez ve salgı yapma görevine sahiptir. Endokrin sistem ise pankreas, böbreküstü bezi, tirpit, hipofiz, paratiroit, yumurtalık ve testislerden oluşan sisteme verilen isimdir. Dolayısıyla bu bölümde görülen hastalıklar içerisinde tiroit, üreme – kısırlık, hipertansiyon, hipofiz bezi, büyüme gibi hastalıklar yer alır.

Örneğin büyüme açısında bakıldığında sağlıklı bir büyüme ve gelişim için büyüme hormonunun sorunsuz şekilde çalışması gerekir. Bu hormonu eksik olan kişilerde halsizlik, stres, özgüven eksikliği gibi durumlar meydana gelir. Bunun tedavisi için ise endokrinoloji bölümünde gerekli tespitler yapılır ve hastaya büyüme hormonu tedavisi uygulanır. Yapılan tedavide başarı elde etme olasılığı oldukça yüksektir.

Endokrin Hastalıkları Ve Belirtileri

Endokrin hastalıkları içerisinde en yaygın görülen hastalıklardan biri hipertansiyon olarak bilinir. Yüksek kan basıncı şeklinde tanımlanan bu hastalık ense ağrısı, baş ağrısı, nefes darlığı ve baş dönmesi gibi belirtilerle ortaya çıkar. Kalp hastalıkları için risk faktörü teşkil eden bu hastalığın mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Hipertansiyon haricinde sık görülen hastalıklardan biri de diyabettir. Yaşam boyu süren ve şeker ile alakalı olan bu hastalıkla alakalı tam olarak iyileştirici bir tedavi yöntemi yoktur. Genel olarak bu hastalarda kan şekeri dengesizliği görülür. Hastalığa tedavi olarak ise insülin ve ağızdan alınan ilaçlar verilir. Buna ek olarak hastanın diyet programı uygulaması da gerekir.

Endokrin Hastalıkları Neden Olur?

Endokrin hastalıkları içerisinde yer alan diyabetin nedenleri hastalığın kendine ve tipine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin tip 1 diyabetin nedenleri arasında gıda içerisinde yer alan kimyasal toksinler, bakteriyel enfeksiyon, tanımlanamayan bir bileşenin bağışıklık sisteminde reaksiyona sebep olması sayılabilir. Tip 2 diyabetin sebepleri arasında ise yerleşik bir yaşam tarzına sahip olmak, yaşın artması, kötü beslenme tarzı, obez olmak gibi durumlar yer alır.

Endokrin sistemle alakalı tiroit hastalığı nedenleri ise tiroitin durumuna göre değişir. Yani tiroitin az çalışması olarak bilinen hipotiroidi ile tiroitin çok çalışması şeklinde ifade edilen hipertiroidin nedenleri birbirinden farklıdır. Bu tarz hastalıkların genel olarak iyot eksikliği, çevresel ve genetik faktörlere bağlı olarak görüldüğü belirtilir.

Endokrin Hastalıkları Ve Tedavi

Tiroit hastalığının tedavisi için eğer hastada hormon fazlalığı varsa bu durumda fazla olan hormon bloke edilir. Hormon eksikliği durumunda ise dışarıdan tiroit hormonu takviyesi yapılır. Üreme ve kısırlık durumlarında ise endokrinoloji bölümü bu duruma yol açan nedenleri araştırır ve buna yönelik olarak en uygun tedavi uygulanır. Büyüme ile alakalı bir sorun mevcutsa tedavi için hastaya büyüme hormonu verilir. Bu sistem ile ilgili diğer hastalıklarda da hastalığa yol açan sebepler belirlenerek ona yönelik olarak tedavi süreci başlatılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı