Gut Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Gut Hastalığı

Romatizma hastalığı sayılmasına karşın bir metabolizma hastalığı olan gut hastalığı halk arasında zengin hastalığı adı altında bilinmektedir. Bunun nedeni yeme içme alışkanlıkları ile alakalı olduğunun düşünülmesidir. Oysa hastalığın sadece yeme içme ile alakası olmamakta, çeşitli hastalıklar ve metabolizmada bozukluk gibi nedenlerle de görülmektedir.

Normal ve sağlıklı bir vücutta atılması gerekli maddeler ürik aside dönüştürülerek vücuttan dışarı atılmaktadır. Ancak bu yapıda herhangi bir sorun meydana geldiğinde ürik asitler birikerek eklemlerde iltihaba sebep olmaktadır. Gut hastalığı adı verilen bu durum eklemlerin yanı sıra bazen böbreklerde de meydana gelmektedir. Böbreklerde görüldüğünde bazen taş oluşturmakta ya da böbreklerin zarar görmesine yol açmaktadır.

Gut Hastalığının Nedenler Nelerdir?

Gut hastalığının nedenleri içerisinde aşırı alkol tüketimi, fazla derecede kırmızı et tüketimi yani yanlış beslenme, ani ve şiddetli hastalık halleri, yanlış yapılan diyetler, eklem travmaları ve ilaç tedavileri yer almaktadır. Bunların yanı sıra geçirilen cerrahi operasyonlar da gut hastalığı üzerinde etkili olmaktadır.

Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen gut hastalığı dört evrede ortaya çıkmaktadır. İlk evre akut atak evresidir ve bu evrede eklemlerde aniden başlayan şişlik ve ağrılar görülmektedir. Sonraki evre interkritik dönemdir ve bu dönemde iyileşme ve ardından tekrar şiddetli alevlenme olmaktadır. Üçüncü evrede kronik gut olarak isimlendirilmekte ve hastalığa herhangi bir tedavi uygulanmazsa kronik bir hal almaktadır. Tofüslü gut evresinde ise ürik asitlerin toplanıp dokularda veya cilt altında çökmesiyle oluşan birikintilere rastlanmaktadır.

Gut Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Gut hastalığı belirtileri içerisinde eklemlerde şişlik ve ağrılar yer alır. Hatta bazı hastalarda geceleri ağrı nedeniyle uyanmalar da olabilir. Eğer gut hastalığı böbrekler kaynaklı görülüyorsa idrarda kan, bel ve karın ağrıları, taş gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Hastalığa bağlı ağrılar kronik hale geldiğinde sürekli olarak şişen eklemlerde deformeler görülmektedir. Gut hastalığı nedeniyle eklemlerde tuz kristalleri biriktiğinden dolayı hareketlerde kısıtlanma meydana gelmektedir. Buna bağlı olarak şekil bozukluğu da oluşmaktadır.

Gut Hastalığının Tedavisi

Gut hastalığı tedavisi akut ataklar sırasında ve arasında değişiklik göstermektedir. Akut atak zamanlarında yani ağrılı hallerde antienflamatuar ilaçlar kullanılmaktadır. Uygulanacak olan ilaç tedavisi hastanın hastalık durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Tedavi sürecinde hastaların kendilerini yormamaları, istirahat etmeleri önemlidir. Buna ek olarak bol su içilmeli, böylece böbrek taşı oluşma ihtimali azaltılmalıdır. Uygulanacak olan tedavi mutlaka doktor kontrolünde olmalı, bilinçsiz şekilde ilaç kullanılmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı