Kas İskelet Sistemi Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Kas İskelet Sistemi Hastalıkları

Kemik ve eklemleri etkileyerek ortaya çıkan hastalıklara kas iskelet sistemi hastalıkları adı verilir. Kemiklerden oluşan ve eklem ve bağ dokularıyla birbirine bağlı olan ve etrafında kaslardan oluşan yapıya iskelet denilmektedir.

İskeletin Görevleri

İskeletin vücutta bazı görevleri vardır. Bunlar, iç organlarının korunmasını sağlamak, vücudun kendine has yapısının korunmasını sağlamak, kan hücrelerinin üretimine yardımcı olmak, kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin depolanmasını sağlamak, etrafını saran kaslarla birlikte vücuda hareket etme özelliği sağlamak, iç organlarına ve kaslara tutunma yüzeyi sağlamak gibidir.

Kas İskelet Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

  • Osteoporoz Hastalığı; kemiklerdeki protein döngüsündeki aksaklıklardan kaynaklanan bir hastalıktır. Bu hastalık ile kemiklerdeki minerallerde azalmalar olduğu için çabuk kırılmaktadır. Hastalık en çok omurilik, kalça ve bilek kemiklerinde görülmektedir. Alkol ve sigara kullanımı, heparin, kortizon kullanımı, kötü beslenme, sürekli oturma ve hareketsizlik osteoporoz riskini arttırmaktadır. Menopoz döneminde görülen osteoporozda genellikle omurga kemikleri hasar görmektedir. Bu hastalığa en çok küçük kemikli kadınlar, açık tenliler, diyabet hastaları, güneş ışığından az miktarda yararlananlar yakalanmaktadır. Osteoporozun belirtileri arasında, kronik sırt ağrıları, eklem ağrıları, bacak krampları, boyda kısalma ve diş kayıpları görülür. Hastalık 40-45’li yaşlardan sonra başlar ve ömür boyu devam eder. Süt ürünleri ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi hastalığın etkisini azaltır.
  • Kırıklar; darbeler, kemik kanseri ve osteoporoz hastalığı gibi nedenlerle ortaya çıkan ve kemik parçalarının birleştirilmesi ile tedavisi yapılır. Farklı tedavi yöntemleri vardır. Hasar büyük ise, cerrahi müdahale yapılarak kemikler metal çivilerle birleştirilir. Sabitlenen bu kırıkların hareketsiz kalması sağlanır. Bu sayede kemikler kaynar ve aralarındaki boşluklarda bağ dokusu oluşur.
  • Kemik İltihapları; mikrobik, kimyasal veya parazitlere bağlı olarak oluşan bu hastalığın tedavisinde antibiyotikler ve alçıya alma gibi tedavi yöntemleri uygulanır.
  • Tümörler; kemiklerde oluşan tümörler nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Bu tümörler kemik dokudan ya da farklı dokulardan oluşabilmektedir. Osteosarkom adı verilen bu ur dokusu genellikle çocuklarda ve gençlerde görülür.
  • Eklem Hastalıkları; travmalardan sonra oluşan hastalıklardır. Burkulma ve çıkma gibi çeşitleri vardır. En önemlileri artrit ve artroz’dur.
  • Artroz; kıkırdak dokusunda yıkım yapan kronik bir rahatsızlıktır. Eklemlerdeki kemiklerde bu hastalıktan etkilenir. Eklemlerdeki yıpranma olarak tanımlanan bu hastalığa iltihapsız romatizma adı da verilmektedir.
  • Artrit; el bilekleri, ayak bilekleri ve diz gibi küçük eklemlerde oluşan iltihaplanmalar sonucu oluşan bir hastalıktır. İltihaplı romatizma olarak da bilinen bu hastalıkta şişme, sertleşme ve eklemlerde ağrı gibi rahatsızlıklar oluşur. Tedavisi akupunktur yöntemiyle yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı