Sindirim Sistemi Hastalıkları

Sindirim sistemi, ağızdan başlayarak, anüse kadar uzanan yere kadar devam eden ve bazen genişlemeler gösteren boru şeklindeki sisteme sindirim sistemi denir. Ağızdan başlayarak, yutak, yemek borusu ile devam eden, mide, ince ve kalın bağırsak ve anüste son bulan bir sistemdir.

Sindirim sistemi hastalıkları insanlarda her yaşta görülebilen hastalıklardandır. Sindirim sistemi hastalıkları meydana geldiği zaman insanlarda genellikle kabızlık ya da ishal gibi belirtiler verir. Bu belirtiler sindirim sisteminde rahatsızlıkların olduğu anlamına gelmektedir. Bazen ishal ve kabızlık gibi durumlar çok dikkate alınmaz ve insanlar doktora gitmeden bu hastalıkların kendiliğinden geçmesini beklerler. Bu tür rahatsızlıklar bazen çok ciddi sindirim sistemi rahatsızlıklarına bile neden olabilir. Sindirim sistemi hastalıkları çok çeşitlidir. Çeşitli türlerde olan bu sindirim sistemi hastalıklarının farklı belirtileri de bulunmaktadır. Genellikle doktorlar bu belirtilere göre ve yaptıkları bazı testlere göre hastalığın teşhisini koyarlar.

Sindirim Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

 • İshal,
 • Tifo
 • Dizanteri
 • Mide kanseri,
 • Kolera,
 • Ülser,
 • Pankreas kanseri,
 • Siroz,
 • Gastrit,
 • Kabızlık,

Sindirim Sistemi Hastalıkları ve Tedavisi

 • İshal; virüsler, bakteriler, parazitler ve diğer mikropların neden olduğu, sık sık ve sulu olarak dışkılama yapmaya ishal denir. Bunun yanı sıra, bebeklerde diş çıkarma, gıda zehirlenmeleri, laktoz intoleransı hastalığı, alt ve üt solunum yolu enfeksiyonları, bazı ishal yapıcı gıdaların tüketilmesi ve kullanılan bazı ilaçların yan etkileri de ishale yol açabilir. İshal hastalığının tedavisi genellikle sıvı gıda tüketilmesi, serum ve çeşitli antibiyotikler ile yapılır.
 • Tifo; en sık karşılaşılan sindirim sistemi rahatsızlıklarından biri tifo hastalığıdır. Kanalizasyon sularının içme suyuna karışması ile salmonella typhi adlı bakteri tarafından meydana gelen bir hastalıktır. İnsan sağlığını tehdit eden ciddi bir rahatsızlıktır. Tifo hastalığı, kanlı ishal ve kabızlık gibi rahatsızlıklara neden olur.
 • Kolera; vibrio cholerae adlı bir bakterinin ağız yolu ile mide ve bağırsaklara yerleşmesi ile oluşan bir hastalıktır. İshalle birlikte ortaya çıkan bu rahatsızlığın ileri döneminde kanlı ishal görülür. Sulu ishal, karın ağrısı, kusma, nabızda hızlanma, aşırı susama kolera hastalığı belirtileri arasında yer alır. Tedavisi, oral rehidrasyon çözeltisi, önceden paketlenmiş şeker tuzlar su ile karıştırılarak hastaya bol bol içirilir. Her yaşta görülebilen bir hastalık olduğu için çocuklar için çok risklidir.
 • Ülser; genellikle mide ve onikiparmak bağırsağında meydana gelen derin yaralar ile ortaya çıkar. Bu yaralar tedavi edilmediği takdirde mide delinmesine yol açabilir. Bu nedenle mide ülseri dikkat edilmesi gereken hastalıklardan biridir. İbuprofen, aspirin, sigara tüketimi, sıklıkla kullanılan anti-enflamatuar gibi ilaçlar, mide kanseri ve helikobakter pilori isimli bir bakteri, üzüntü ve stres gibi sebeplerle ortaya çıkar. Karın ağrısı, iştahsızlık, şişkinlik, mide yanması, bulantı, kusma, gaz gibi belirtileri vardır. Ülser hastalığının tedavisinde, H2 reseptör blokerleri, proton bomba inhibitörleri gibi ilaçlar kullanılır. Ülser tedavisinde kullanılan ilaçlar mide asitlerini azaltarak hastaların yakınmalarını azaltır.
 • Dizanteri; en sık rastlanılan sindirim sistemi hastalıklarından biri olan bu hastalık, Kanlı ishal ve karın ağrısı belirtileri arasındadır. Özellikle çocuklarda etkili olan bu hastalık tedavi edilmediği takdirde kendiliğinden iyileşmez. Sindirim sistemi hastalıkları arasında en ciddi rahatsızlıklardan biridir ve antibiyotik ile tedavi edilir.
 • Pankreas kanseri; pankreas dokusunda oluşan kötü huylu bir tümördür. Belirtileri, istemsiz kilo kaybı, bağırsak sorunları, sarılık, karın ağrısı, kusma, mide bulantısı, ateş, titreme ve sırt ağrısı gibi belirtilerdir. Pankreas kanseri tedavisi, cerrahi müdahale, kemoterapi ve radyoterapi olmak üzere üç şekilde tedavi edilir.
 • Mide kanseri; midedeki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile meydana gelen bu hastalığın belirtileri arasında, midede tokluk hissi ve ağrı, koyu renkli dışkılama, mide yanması, kusma, istemsiz kilo kaybı, halsizlik, yutkunmada güçlük, ciltte sararma gelir. Mide kanseri tedavisi, kemoterapi, cerrahi müdahale ve radyoterapi ile yapılır.
 • Siroz; karaciğerde çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen yaraların ilerlemesi sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Belirtileri arasında, ciltte kolay morarma ve kanama, gözlerde ve ciltte sarılık, ciltte kaşıntı, karın bölgesinde şişkinlik ve ödem, iştahsızlık, bulantı, kilo kaybı ve bacaklarda şişlik gelir. Genellikle aşırı alkol tüketimine bağlı olarak meydana gelen siroz hastalığının organ nakli dışında bir tedavisi yoktur. Hepatit hastalığı sonucu ortaya çıkan siroz hastalığı ise interferon adı verilen tedavi yöntemi ilke tedavi edilmektedir.
 • Gastrit; aşırı sigara ve alkol tüketimi ve kimyasal birçok madde nedeniyle mide zarının iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Gastrit hastalığı belirtileri arasında, şiddetli karın ağrısı, ishal, geğirme, şişkinlik, mide ekşimesi, mide bulantısı, mide yanması ve kusma gelir. Bakteriler nedeniyle ortaya çıkan gastrit antibiyotik ile tedavi edilir. Sabahları aç karnına 1-2 kaşık tahin yemek te gastritin doğal bir tedavi yöntemidir.
 • Kabızlık; bağırsak hareketlerinin azalması ve boşaltım yapılmasında güçlük çekme durumuna kabızlık adı verilir. Kabızlık tedavisi için bol lifli ürünler tüketmek ve bol sıvı tüketmek gerekir. Belirli saatlerde tuvalete gidilmesi ve hareketli bir yaşam kabızlığın tedavisinde etkilidir. Gerekli durumlarda doktor ilaç verebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı